Projekty »
Zespół napięcia przedmiesiączkowego bez tajemnic
:: Projekt UM479 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Maximum (302)
Adres: Lublin, ul. Stanisława Staszica 4/6
Dlaczego jesteś taka nerwowa? Znowu masz „te dni”?
Niestety, te słowa to niechlubny przykład stereotypowego myślenia o kobiecym cyklu menstruacyjnym.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome – PMS) jest to zespół objawów fizycznych, emocjonalnych i zachowawczych, pojawiających się cyklicznie, w drugiej fazie cyklu i ustępujących zazwyczaj wraz z rozpoczęciem się miesiączki. Objawy te występują u większości miesiączkujących kobiet, nie utrudniając ich normalnego funkcjonowania, jednak w niektórych przypadkach mogą wpływać negatywnie na życie osobiste, społeczne i zawodowe. Problem ten jest często umniejszany lub bagatelizowany, co dodatkowo pogarsza samopoczucie i relacje kobiet.
Do tej pory wyszczególniono prawie 300 różnych objawów PMS, wśród których możemy wymienić objawy fizyczne: tkliwość i obrzmienie piersi, zatrzymanie wody w organizmie, wzdęcia, kłopoty z trawieniem, zmiany skórne; psychiczne: zmienność lub obniżenie nastroju, drażliwość, płaczliwość, obniżenie poczucia własnej wartości oraz zachowawcze: zmniejszenie zdolności poznawczych oraz analizy wzrokowo-przestrzennej.
Objawy te często dezorganizują życie kobiet i uniemożliwiają korzystanie z niego w 100%. W celu łagodzenia dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego można stosować różne metody, zaczynając od tych najbardziej naturalnych i domowych, takich jak zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie używek, aktywność fizyczna, higiena snu oraz redukcja stresu. Ważne jest zadbanie o siebie w tym okresie oraz bycie wyrozumiałym w stosunku do siebie. Warto również wspierać osoby doświadczające negatywnych objawów PMS oraz wykazać się zrozumieniem w zaistniałej sytuacji.
Jeśli chcesz lepiej poznać swój cykl, odkryć tajemnice zespołu napięcia przedmiesiączkowego, dowiedzieć się jak radzić sobie z nim domowymi metodami lub znaleźć sposób, w jaki można wspierać kobiety w tym czasie, ten wykład jest właśnie dla Ciebie.