Zarejestruj

Projekty »

Stwardnienie rozsiane – mity i fakty

:: Projekt UM381 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Ewa Belniak (kierownik),
dr hab., prof. uczelni Anna Jamoroz-Wiśniewska, dr Iwona Halczuk
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2024-09-19 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 20
Edycja zakończona
Czwartek 2024-09-19 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 (Klinika Neurologii - sala raportowa)
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 8

Inne projekty w tym miejscu

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą powodującą znacznego stopnia niesprawność u ludzi młodych. Rozpoznanie SM często jest traktowane jako wyrok.

Obecnie istnieją możliwości wczesnego rozpoznawania choroby i odróżniania jej od innych stanów uważanych błędnie za SM, a także metody leczenia spowalniającego postęp choroby. Dzięki temu chorzy mogą dłużej zachować sprawność, mieć normalne życie osobiste i być użyteczni dla społeczeństwa.

Projekt naukowy obejmuje prezentację najnowszych osiągnięć dotyczących aspektów epidemiologicznych, genetycznych SM oraz postępów w diagnozowaniu, leczeniu i wspomaganiu chorych na SM. Słuchacze będą mieli możliwość zapoznać się z tematyką epidemiologii i zagadnień genetycznych w SM.

Przedstawione zostaną również tematy dotyczące współczesnych procedur w zakresie diagnostyki neuroobrazującej i elektrofizjiologicznej oraz nowoczesnych metod leczenia u chorych z SM. Zostaną zaprezentowane przypadki pacjentów z różnymi typami przebiegu SM. Opowiemy na pytania czy chorzy na SM mogą normalnie pracować, robić karierę, prowadzić samochód, zakładać rodziny, planować posiadanie dzieci, itp. Projekt ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że nie tylko właściwe rozpoznanie i leczenie ale także właściwa codzienna opieka i wspomaganie przez otoczenie chorych sprawią, że wielu pacjentów w Polsce będzie mogło normalnie funkcjonować w społeczeństwie