Zarejestruj

Projekty »

Profilaktyka i rozpoznawanie udaru mózgu - warsztaty praktyczne z elementami badania neurologicznego

:: Projekt UM321 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
prof. dr hab. Konrad Rejdak (kierownik),
Alicja Szklarska, Adrianna Najdyhor, Katarzyna Błaszczak, Gabriela Gilarska, Zuzanna Jędrzejczyk, lek. Weronika Kleszczyńska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2024-09-19 16:00 - 17:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 (Klinika Neurologii - sala raportowa)
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 8

Inne projekty w tym miejscu

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności na świecie, dotykając rocznie około 70-80 tysięcy Polaków. W krajach rozwiniętych choruje na niego 2 na 1000 osób rocznie, z czego osób po 65. roku życia – 10 na 1000. Profilaktyka, szybkie rozpoznanie oraz odpowiednie leczenie są kluczowe dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia oraz w przypadku wystąpienia, skutków tego schorzenia. Zdrowy styl życia, obejmujący odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną, unikanie używek oraz kontrolę czynników ryzyka takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca, może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. Rozpoznanie udaru opiera się na jak najszybszej identyfikacji objawów, które można zapamiętać dzięki akronimowi FAST: opadanie jednej strony twarzy (Face), osłabienie jednej ręki (Arms), niewyraźna mowa (Speech) oraz konieczność natychmiastowego wezwania pomocy (Time). Badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI), są niezbędne do potwierdzenia diagnozy i określenia typu udaru, od którego zależy leczenie: w przypadku udaru niedokrwiennego stosuje się trombolizę oraz trombektomię mechaniczną, natomiast przy udarze krwotocznym kluczowa jest kontrola ciśnienia krwi i w niektórych przypadkach, interwencja chirurgiczna. Niezależnie od rodzaju udaru, niezwykle ważna jest również rehabilitacja, obejmująca fizjoterapię, terapię zajęciową, logopedię i wsparcie psychologiczne, aby pacjent mógł powrócić do maksymalnej możliwej sprawności.

W trakcie warsztatów omówione zostaną objawy udaru oraz akronim FAST pomocny w jego wczesnym rozpoznaniu. Zademonstrowane zostaną elementy badania wykonywanego przez neurologa przy podejrzeniu tego schorzenia. Poruszone zostaną także aspekty profilaktyki udaru oraz możliwości jego leczenia. Projekt ma na celu budowanie świadomości na temat udaru mózgu, który jest coraz częstszym schorzeniem w populacji, żeby usprawnić jego rozpoznawanie, co przekłada się na szybsze postawienie diagnozy.