Projekty »
Mikrokosmos w kropli wody
:: Projekt PL102 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Wydział Inżynierii Środowiska (214)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 40b
Woda przez wieki była traktowana jako niewyczerpalny dar natury, zaś stale rosnące jej zapotrzebowanie na potrzeby bytowo-gospodarcze, dla przemysłu i rolnictwa powodowało zagrożenie związane z wyczerpywaniem zasobów wód możliwych do bezpośredniego wykorzystania. Bezpośrednio związany jest z tym problem degradacji ekosystemów wodnych, których jakość gwałtownie się pogarsza, zwykle na skutek odprowadzania do cieków wodnych znacznych ładunków zanieczyszczeń.
Ochrona i odbudowa ekosystemów wodnych jest obecnie ważnym i jednym z trudniejszych zagadnień, gdyż niełatwo jest proponować sposoby odnowy ekosystemów oraz oczyszczania wody bez możliwości oceny jakościowej i ilościowej. Rozwiązaniem tego typu problemu może być wykorzystanie oprócz standardowych analiz fizyko-chemicznych, również badań bioindykacyjnych. Zastosowanie takich badań może polegać na monitorowaniu warunków panujących w badanym środowisku na podstawie analizy liczebności gatunków w nim występujących. Przyjmuje się, że zmiany następujące w biocenozie zależą zarówno od wchłaniania substancji organicznych i mineralnych, jak również od sposobu, w jaki te substancje są gromadzone i przetwarzane przez ekosystem. Obserwacje zmian zachodzących w strukturze analizowanych biocenoz mogą być wykorzystane zarówno dla oceny ekosystemu, jak i skuteczności procesów biodegradacji zanieczyszczeń.
Jednym ze sposobów prowadzenia badań biomonitoringowych wykrywających zmiany w jakości środowiska wodnego jest określanie stopnia saprobowości obiektu badań oraz obserwacja stabilności wskaźników struktury zbiorowiska wybranej grupy organizmów bytujących w analizowanym obiekcie.
W ramach niniejszego projektu zaprezentowana zostanie tematyka związana z określaniem saprobowości wybranego odcinka rzeki Bystrzycy oraz określeniem struktury biocenotycznej zbiorowiska glonów znajdujących się pod wpływem oddziaływania obiektów infrastruktury miejskiej – np. odpływu kanalizacji deszczowej. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z ważniejszymi gatunkami organizmów wskaźnikowych takich jak okrzemki i zielenice a także własnoręcznego wykonania i obejrzenia preparatu z tymi organizmami pod mikroskopem.